Západ vs. východ

foto měsíce

13.7.2022 byl tzv. super úplněk a chtěl jsem vyzkoušet focení východu měsíce nad ozářenou krajinou, což bývá ideální 1-2 dny před nebo po úplňku.

Vzhledem k tomu, že jsem to předem neplánoval (což se ukázalo jako klíčové), tak jsem vyrazil na kole a na poslední chvilku 11.7. večer (tedy 2 dny před 100% úplňkem) do nejbližší lokality na rozhlednu Skalka u Vyžlovky, o které jsem se domníval, že zde bude krásný výhled na měsícem nasvícenou krajinu.

Bohužel díky „ne“ plánování jsem hned při příjezdu zjistil, že jsem si nevzal sebou stativ a taky jsem netrefil správné místo neb poloha východu měsíce (tedy těsně po západu slunce) nebyla přesně, kde jsem čekal a tak jsem byl rád za krásný západ slunce a následné focení měsíce na obloze (bez krajiny) skrz elektrické vedení.

Příště zkusím více plánovat / obhlédnout místo předem nebo si nechat poradit od zkušenějších. Focení východů / západů měsíce a slunce má však jedno velké úskalí: počasí – to neovlivní ani ti nejvyšší a když je zataženo, tak s tím nic nikdo neudělá.

Výlet to byl báječný, noční cyklo návrat trochu dobrodružný, ještě, že jsem si vzal kvalitní osvětlení a nepotkal divočáky.

Výběr jsem nahrál do alba níže, tak snad se bude líbit.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Jestli se chcete na něco zeptat nebo nezávazně poptat, tak se nebojte mě kontaktovat. 

Komentáře